Namiřte fotoaparát přímo na QR kód, pokud máte problém s naskenováním QR kódu, zkuste dát fotoaparát blíže k němu.
Klepáč - rozhledna Klepý
Klepáč - rozhledna Klepý
Klepáč - rozhledna Klepý
Klepáč - rozhledna Klepý
1/4
Uložit
Sdílet

Klepáč - rozhledna Klepý

Klepý nebo Klepáč je pohraniční hora, která získala své jméno údajně podle zvuku z kamenných sutí, čemuž idpovídá i německý název Klappersteine. Nicméně Poláci mu říkají Trojmórski wierch, podle rozvodí tří moří které se nachází na jihozápadním svahu.
Klepáč se tak díky své unikátní poloze řadí ke světovým geografickým zvláštnostem. Není to ovšem jediná vlastnost, která z tohoto vrcholu vytváří nezapomenutelné místo. Jak již jeho český název napovídá, lze zde pozorovat a také dokonce slyšet ojedinělý geologický proces. Na tomto místě totiž můžete najít rozsáhlá balvanová a kamenná pole, která vznikají rozpadem rulových skal, a právě tento proces je doprovázen praskáním a třením kamenů o sebe. Podivný zvuk, slyšitelný nejčastěji na přelomu zimy a jara, dal tak tomuto místu tento příhodný název.

Dnes na vrcholu Klepáč najdete dřevěnou vyhlídkovou věž, která také slouží jako protipožární pozorovatelna. Z vrcholu pětadvacetimetrové konstrukce se otevírá nezapomenutelný pohled na hřebeny české i polské části Sněžníku.

Na Klepáč se dostanete z obce Dolní Morava. U restaurace Na Rozcestí odbočte vlevo přes mostek a pokračujte po modré turistické značce až na česko-polskou hranici. Poté odbočte doprava a lesní pěšinou se dostanete na samotný vrchol. Délka trasy je cca 5 km.

GPS souřadnice 50° 9' 26.7551"N, 16° 47' 27.0915"E

Nadmořská výška 1129 m n. m.

Dostupnost
Celý rok
Kategorie
0
Objednat
0
 
Počet položek: 0
Celková cena: 0 Kč

Spropitné

0 Kč
0%
5%
10%
15%
20%
Kliknutím na tlačítko ochranou osobních údajů a s našimi obchodními podmínkami.
Zaplatit 0 Kč